Меню
Велика Британія почала застосування нової практики протидії корупції – так званих Наказів про непояснені статки, або Unexplained Wealth Order (далі – UWO).

Найвизначнішою перевагою UWO є те, що руки правоохоронних органів не зв’язані презумпцією невинуватості: тягар доведення падає на особу, чиї активи під питанням. При цьому в цілях конфіскації застосовується відносно невисокий тягар доведення, що залишається на рівні цивільно-правових стандартів (preponderance of the evidence).

Це означає обов’язок саме особи пояснити законність походження коштів, за які здійснювався умовний переліт на умовні Канарські острови з наступним проживанням, харчуванням і караоке.
Потім відсутня необхідність доводити в сенсі кримінально-процесуального законодавства зв’язок між скоєнням злочину та набутими активами. Достатньо встановити зв’язок як такий між особою, чиї активи під питанням, і злочином, до якого ця особа, її рідні чи близькі можуть мати відношення. Наприклад, правоохоронці розслідують справу про привласнення депутатом Київської міської ради 10 гектарів столичної землі. А його дружина купує квартиру в Лондоні. Логічної зв’язаності між цими двома подіями достатньо, щоб було запущено механізм UWO та, в його рамках, дружині наказано пояснити походження грошей на купівлю квартири.
Таким чином, UWO дозволяє відпрацьовувати добре відому українцям категорію справ, у яких "всім все зрозуміло", але здобути докази в рамках кримінального провадження не видається прийнятно можливим. Ну або справи "розвалюються" в судах з огляду на недостатність чи недопустимість доказів абощо.

Розумним також є нижній поріг для застосування UWO.
У Великій Британії він складає 50 тисяч фунтів стерлінгів. У свою чергу для України доцільно було б "спуститися" приблизно до 100 тисяч гривень.
При цьому байдуже, в якій формі перебуває актив: чи то нерухомість, чи то рухоме майно, чи то цінні папери тощо. Таким чином, переживати за законність набутих активів потрібно буде лише тим, у кого гроші вочевидь, як кажуть, не останні.

Механізм UWO не зважає на місце скоєння можливого злочину.
Іншими словами, основна прив’язка робиться або до майна, або до особи, які повинні перебувати в юрисдикції Великій Британії.

Невиконання чи неналежне виконання UWO матиме для особи реальні негативні наслідки.
Якщо коротко, то подання неповної інформації на відповідний запит або неподання чи невчасне подання може закінчитися, на розсуд суду, штрафом чи навіть ув’язненням. У свою чергу, подання неправдивих відомостей розглядатиметься як злочин – введення суду в оману (такий собі obstructing justice). З усіма відповідними наслідками.

Аналогічні механізми, до слова, функціонують в Австралії, Швейцарії та Ірландії.
https://www.eurointegration.com.ua/experts/2018/11/12/7089183/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=331&tqid=h._xaSJ9XVcB92afFEWji23La583rx.kXavqBq0y
Показати повністю...