Меню
2
Поділились 2 користувача
ІСТОРІЯ МІСТ УКРАІНСКІХ.

Навіть не знаю з чого почати. Чомусь засіли в пам'яті закиди, гасла, пропаганда, заклики "поверніть, це наше", чутні з російського ТБ.
Я про українських містах, які на думку всяких радянських енциклопедій та словами Парашстанского ТВ заснувала Російська Імперія часів Катерини II (Софія Фредеріка Августа Анхальт-Цербстська в результаті палацового перевороту 1762 р стала російською імператрицею Катериною II)

ЗАПОРІЖЖЯ (1770)

У всіх радянських джерелах 1770 р зазначений як рік заснування Запоріжжя. В цей рік Катерина 2 прийняла рішення про будівництво фортеці за дніпровськими порогами, біля острова Хортиця, що отримала назву Олександрівської. Фортеця була залишена через 16 років і, за версією радянських істориків, її персонал утворив поселення поруч з фортечними стінами, назва якого (Олександрівськ) проіснувало до 1921 р, коли було змінено на Запоріжжі.

Ви щось чули про Запорізьку Січ (ліквідована указом Катерини 2 в 1775 г)? А коли-небудь були в Запоріжжі? Дивовижний місто! Розташований по обох берегах Дніпра, між якими знаходиться острів Хортиця (не полінуйтеся, відкрийте карти, наприклад Гугла, і подивіться розміри цього острова). Так! Це та сама Хортиця, де в 972 році загинув князь Святослав. Це місце, де в 1103 р зі своїм військом зупинявся князь Святополк Ізяславич. Це місце збору в 1223 р руських (з однією літерою "з") князів перед битвою на р.Калке. Це місце, де в 1552 Дмитро Вишневецький заснував козацьку фортецю і де в 1578 р було засновано Військо Запорізьке (ліквідовано указом Катерини 2 в 1775 р).

Але все це виявилося не істотним. Головне, що на цьому місці в 1770 р Катерина 2 вирішила побудувати свою фортецю.

Зараз мало хто згадує про славну історію запорізьких козаків, подвиги Святополка і князя Святослава, але часто згадують про те, що саме Катерині 2, як би "засновниці" міст українських, сучасна Україна повинна бути зобов'язана і самим Запоріжжям і його історією. Як так?

ДНІПРОПЕТРОВСЬК (1776)

За радянськими джерелами був заснований в 1776 р (з "подачі" Катерини 2) як Новоросійськ в 20 км (!?) Від його нинішнього розташування, на околиці існував з 1576 р міста Нова Самарь (Новомосковськ з 1783). З огляду на невдалого болотистого місця розташування, в 1783 р місто було перенесене на пагорб берега р.Дніпро, навпроти гирла р.Самара і в 1802 р, після ліквідації Новоросійської губернії (1796-1802 рр), був перейменований в Катеринослав. При вливанні французького і німецького капіталу з часом перетворився на потужний металургійний комплекс, що працює на місцевій сировині.

"Під час існування другої версії Новоросійської губернії була цікава ситуація, коли назва її територій не відповідали назві самої губернії, в яку входили території спочатку землі Катеринославської провінції, потім Катеринославського намісництва - території отримали свої назви раніше назви його центрального міста ..."
Ви були в Дніпропетровську? Це кращий город !!! До біса офіційні радянські джерела. Поселення в місці сучасного Дніпропетровська було згадано в літописах 870 г - на Монастирському острові візантійські монахи заснували православний монастир, який зруйнували татаро-монголи в 1240 р За переказами, задовго до цього, тут зупинявся апостол Ісуса Христа Андрій Первозванний.
У 1500 р, в гирлі р.Самара був заснований містечко Ст.Самарь. У 1564 р заснований козацький курінь на місці сучасного Таромського, в 1600 г - Богородицька хутора (сучасне Підгородне), в 1635 - фортеця Ст.Кодакі, в 1645 - центр запорізької паланки (Н.Кодакі), 1688 - Богородицька фортеця поруч з містом Ст .Самарь, 1704 - Таромське слобода. У 1711 р, за умовами Прутського миру, Московія віддала ці землі туркам і знищила фортеці Кодак і Богородицька. До "підстави" міста Катериною 2 були утворені слободи Половиця, Мануйлока, Сухачівка, Діївка і відновлені Ст. Кодаки.

Але все це виявилося не істотним. Головне, треба було "заснувати" своє місто - єкатерининський.

Зараз не вигідно згадувати, що життя на території нинішнього Дніпропетровська вирувала хв. за кілька сот років до як би катерининської епохи - з людьми, містами, селищами, фортецями і укріпленнями. Зате вигідно стверджувати, що дніпропетровці своїм існуванням зобов'язані саме російській імператриці Катерині II. Як так?

ХЕРСОН (один тисячі сімсот сімдесят вісім)

У всіх радянських джерелах 1778 р вказується як дата заснування Херсона. Саме місто засноване на місці збудованого в 1737 р, під час Російсько-Турецької війни зміцнення Олександр-Шанц. У радянських енциклопедіях сказано: "в кінці 18 ст. Херсон відігравав важливу роль у розвитку економічних зв'язків Російської Імперії. Через херсонський порт здійснювалася торгівля з Францією, Іспанією, Італією та іншими країнами Європи" ...

Ви коли-небудь були в Херсоні? Я там прожив кілька років. Мені дуже подобається це місто! Він розташований на правому березі Дніпра. Дивно, але все міста, розташовані на р.Дніпро мають територіальну прив'язку по обидва боки цієї великої річки. Виняток становить тільки м.Херсон. Ні хто не замислювався, чому?

З іншого боку річки розташований г.Цюріпінск, який отримав цю назву в 1928 р До цього він називався Олешки. Перша офіційна згадка про місто датується тисячі вісімдесят чотири роком. Це був портове місто, що стоїть на торговому шляху "з варяг у греки". Порт був морськими воротами Київської Русі. За переказами там зупинялися київські князі Олег Віщий, Ігор, св. Ольга, Святослав, св. Володимир. Місто грав провідну роль в контактах Київської Русі з країнами чорноморського регіону в загальному і з Візантією зокрема. В 1153 р там чекав свою мачуху Русудан (дочку грузинського царя Дмитра I) князь Ізяслав Мстиславович. Там в 1164 р посол київського князя Ростислава зустрічав митрополита Іоанна, якого благославіл на Київську кафедру константинопольський патріарх Лука. Це місто з 1711 року входив до складу Олешківської Січі, яку відтворили запорізькі козаки після того, як від них, за умовами все того ж Прутського миру, відмовилася Московія.

Але все це виявилося несуттєвим, головне - це закладена Григорієм Потьомкіним в 1778 р, на околиці Олешок, єкатерининська фортеця. Як так?

МАРІУПОЛЬ (тисячі сімсот сімдесят вісім)

Вікіпедія стверджує, що російське місто Маріуполь, заснований в 1778 р під ім'ям Павловська, і є важливим центром металургії і великим морським портом. До речі, радянські джерела повністю згодні з цією думкою.

Ви коли-небудь були в Маріуполі? Дуже приємне місто. Його заснували запорозькі козаки як сторожовий пост Домаха (Кальміус) в 1475 р Спочатку це був зимівник, потім городище і фортеця. У 1611 р Домаха став центром Кальміуської паланки, в якій в 1762 р вже була церква, торговельні лавки і проживало 674 козака. І це не дивлячись на те, що в той час козакам було заборонено селитися на узбережжі Азовського моря. Але все це виявилося несуттєвим, коли в 1778 р знадобилося "підстава" єкатерининського міста на березі Азовського моря.
Зараз ні хто не згадує про козацькі Домасі і Кальміусі, але всі думають, що Маріуполь, заснований українськими козаками задовго до утворення Російської Імперії, є як би російським містом. Як так?

ОДЕСА (1794)

Всі радянські джерела вказують 1794 р як рік заснування Одеси, коли Катерина 2 видала рескрипт про заснування міста і гавані. Це єдиний раз, коли Російська Імперія офіційно визнала, що місто було офіційно заснований в офіційно заснованому кілька сотень років тому місті. Та й вибору чесно кажучи не було (це було ідеальне місце), особливо після явних прорахунків з Катеринославом, коли найкраща зі стратегічної та географічної точки зору і давно обжита місцевість спочатку була відхилена заради імперських амбіцій і величі.

Ви були в Одесі? Чудовий місто! Заснований в 14 столітті литовцями Коцюбеїв, коли на місці сучасної Одеси побудували кам'яний замок зі стоянкою для суден і торговим портом. У 15 столітті місто перейшло під контроль Кримського ханства і був перейменований в Хаджибей. У 1765 р турки звели нову фортецю, яка розташовувалася між сучасною Потьомкінськими сходами і Воронцовським палацом. Хаджибей привернув увагу А. Суворова в 1789 р під час Російсько-Турецької війни.

Що цікаво, ще рік після єкатерининського "підстави" місто називалося Хаджибеєм і тільки в 1795 р він став Одесою. Зараз в Росії мало хто знає про литовському місті Коцюбеїв і татарською Хаджибеї, але всі вважають заснований в 14 столітті м.Одеса російським містом, як би "заснованому" Катериною II в 1794 р ...

Як так? Сотні років живуть собі люди в містах, працюють, печуть хліб, воюють, народжують і виховують дітей. А одного разу з'являється хтось, хто їм каже - все, ми вас будемо засновувати заново? Одна справа перейменувати назви міст, поважаючи і визнаючи їх історію, а зовсім інше їх історію замовкнути. Так, в 19 столітті царська Росія доклала чимало сил для розвитку цих міст (хоч і за рахунок європейських грошей). Але не відомо, як склалася б їх доля, якби в 17 столітті Московія не порушила умови військового договору з Україною, і не розраховувалася б за свої поразки українськими землями і людьми з поляками, турками, а потім ще й з Європою в 1918 р

До речі. Якщо проводити аналогії, то можна стверджувати, що Київ має більше прав на повернення, наприклад, Москви, яку за всі запевнення всіх радянських енциклопедій заснував великий князь київський Дмитро Долгорукий на землях, підконтрольний Київській Русі. Розумію, сучасним росіянам з цим важко погодитися. Але тоді Москву треба повернути монголам або татарам, тому що тут є всього дві версії - Москву і Московію заснував або київський князь або монголо-татарський хан ...
Показати повністю...