Меню
Старий Новий рік для слов'ян досить важливе свято. Та не кожен може пояснити його сенс і суть.

Це свято з'явилося в Україні 1918-го після переходу царської Росії з юліанського календаря на григоріанський.

Відзначають його в ніч з 13 на 14 січня. Саме цього дня, за юліанським календарем, святкували Новий рік.

За юліанським календарем, Новий рік 14 січня, коли 1918-го на території сучасної України прийняли григоріанське літочислення, перемістився на 1 січня.

Також до переходу на григоріанське літочислення у день старого Нового року відзначали Василів день або Щедрий вечір. Саме звідси і пішли традиції святкування старого Нового року.

Споконвіку на старий Новий рік було прийнято накривати пишний і щедрий стіл, звідси і пішла інша назва свята – Щедрий вечір. Вважається, що чим багатшим буде стіл, тим більше благ господар отримає наступного року. Ввечері 13 січня дівчата ходили по хатах і щедрували.

Щедрувальники вітають усіх із наступаючим святом і бажають багатства, здоров'я і благополуччя.

Зранку 14 лютого починають ходити хлопчики-посівальники. Вони ходили по хатах родичів, сусідів і знайомих, засипаючи їх зерном. Зерно посівальників не можна було вимітати до заходу сонця.

Посівальникам віддячували фруктами та іншими гостинцями, пізніше їм почали давати гроші, частину яких вважалося правильним пожертвувати церкві.

Найголовніші прикмети старого Нового року.

Цього дня у жодному випадку не можна давати гроші в борг. У новому році можуть бути фінансові проблеми. Тому краще почекати наступного дня.

Варто не можна забувати фразу "як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш". Цього дня слід гарно одягнутися, навіть якщо святкуєте вдома.

Якщо дуже весело зустріти старий Новий рік, то у вас буде дуже веселий і вдалий наступний рік.

14 січня до будинку першим обов'язково має увійти чоловік. Якщо ж це буде жінка, значить, рік буде дуже невдалим і у господарів буде велика біда.

Деякі повір'я стосувалися й їжі. Люди вірили, що 13-14 січня не можна подавати на стіл птицю і рибу. Вважалося, що щастя і достаток із дому просто попливуть. А ось зі свининою все навпаки - вона принесе щастя й удачу.

Ще одна досить приємна традиція: молоді пари намагалися одружитися саме на старий Новий рік. Вважалося, що це принесе в їхнє спільне життя щастя і радість.

Крім України, старий Новий рік так відзначають Чорногорія, Сербія, Росія, Швейцарія, Туніс, Марокко, Алжир і навіть Японія.

13 січня, на Маланки, господині печуть пироги. Начинка - яка завгодно, але обов'язково - із маком.

На столі має бути кутя із маком. Цю страву готували тільки тричі на рік - на Різдво, Маланку і на Водохреща.

https://gazeta.ua/articles/life/_starij-novij-rik-yak-zustrinesh-tak-i-provedesh-cikavi-tradiciyi-prikmeti-ta-zaboroni/879310?fbclid=IwAR117n-ywyHDeCKZgmFyzKajTLkVKlIdX-bZf8i7ZOLFsgocOo6_o4eYkwM
Показати повністю...