Меню
Юлія Чокан дуже сподобалось
Історик спростував заяву прем'єра Польщі про "антисеміта Хмельницького"

Ми маємо реагувати на заяву прем'єр-міністра Польщі про те, що Богдан Хмельницький знищував євреїв як Гітлер. Таке порівнянні недопустиме.

Про це в коментарі для Gazeta.ua сказав історик Ігор Гирич.

"Це стосується не лише історичних персонажів. Це проекція на сучасність. Ми не можемо просто спостерігати за тим, як ганьблять нашу історичну честь.
Сама практика засуджувати чиюсь діяльність тільки через те, що хтось постраждав, не є історично вмотивованою. Ми ж не кажемо, що Стефан Чарнецький, польський воєвода, який вирізав кілька тисяч цивільного населення на Черкащині, є історичним злом. Хоча українці сильно постраждали від рук цієї людини, а в Польщі немає міста, де б не було вулиці, названої на його честь. Ми не нав'язуємо полякам свого трактування історії. Вони теж не повинні це робити", - пояснив він.

Експерт вважає, що цю заяву можна розглядати як негативне ставлення до української держави і її історичної спадщини.

"Повинні бути офіційні звернення президента, парламенту, аби донести позицію України. Також має бути просвітницька робота. Відбувається війна історичних позицій і реалій. Наше суспільство повинно бути підготованим і чітко розуміти, де політичні маніпуляції, а де історія. Коли поляки говорять про розстріли мирного населення з боку ОУН-УПА, вони ніколи не згадують, що те ж із цивільними українцями чинила польська Армія Крайова. В цьому полягає трагедія війни - з обох боків є жертви. Просування лише свого трактування історії, до того ж таке агресивне, - це виступ проти правди", - зауважив Ігор Гирич.

Дії сусідніх держав щодо України говорять про те, що в їхній свідомості ми не є самостійним суб'єктом політики, вважає історик: "Ідеться не тільки про росіян, а й про народи, які давно в Європі. Наприклад, скандал, який влаштувала Румунія навколо нашого закону про освіту. В такій ситуації ми повинні відстоювати свою позицію".

Історик наголошує, що заява прем'єра Польщі Матеуша Моравецького не відповідає дійсності: "В армії Богдана Хмельницького 10% становили євреї. В той час суспільство було нездоровим, була економічна криза. Це могло викликати спалах ксенофобії серед населення. Але в жодному разі це не була провідна політика Хмельницького".

"Намагання дискредитувати епохальні історичні постаті української історії говорять про політичний підтекст. Можливо, йдеться про загравання з радикально налаштованим електоратом. Можливо, якісь потенційні претензії на частину українських територій. Варто пам'ятати, що ідея відновити Річ Посполиту в кордонах до першого розділу все ще є досить популярною в Польщі", - додає Ігор Гирич.
Показати повністю...