Меню
«Я хочу розповісти вам невеличку історію. Вона маловідома, але є достовірною. У цій історії є несподіване прочитання знайомих символів, і є та простота, яка тільки і є по-справжньому гарною.

У китайському календарі є 12 зодіакальних тварин. Вони змінюють один одного в певному порядку, означаючи рік, місяць, день і годину. Можливо, ви чули відому легенду про те, як відбувався вибір гідних кандидатів. Одного разу, у свій день народження, Нефритовий імператор вирішив відібрати тварин до календаря, і тому покликав їх у гості. Перші 12 тварин повинні були стати символами китайського календаря. Як відомо, хитрий Щур влаштувався на шиї у доброго Бика, тому до імператора він дістався першім. Другим прийшов сам Бик, потім Тигр з Кроликом, потім Дракон і так далі. Ця легенда усім добре знайома. Але практично це і усе, що знає середньостатистичний європеєць про 12 тварин китайського календаря…

Давайте перенесемося на декілька десятиліть назад, в п'ятдесяті роки минулого століття, коли зароджувалася історія сучасної КНР. Якось делегація молодих китайських дипломатів приїхала в Європу на чергові переговори. І ось після важких дебатів, в розслабленій обстановці перерви, один із західних політиків жартома запитав: "А в чому власне сенс? Що за безглузді 12 тварин? Чому саме вони, а не інші"? Він чекав отримати легкий жарт у відповідь. Але один з китайських політиків відповів з усією серйозністю: "Так, наші предки упевнено вибрали 12 зодіакальних тварин. Їх вибір був не випадковий, тому що кожні дві тварини йдуть в певній парі; кожна пара відбиває амбіції, спрямування і ті очікування, які наші предки залишили нам як своїм спадкоємцям". Усі інші розмови вщухли, дипломати замовкли і зацікавлено чекали продовження…

" Щур і Бик складають першу пару. Щур представляє мудрість, а Бик представляє важку працю. Мудрість без напруженої праці є найбільшою ганьбою людства. А тяжка праця без мудрості наповнить життя труднощами, і вона стає схожа на нескінченну низку сумних нецікавих днів. Наші предки поставили цих двох тварин в першу пару, щоб донести до нас, як важливо сполучати мудрість і напружену працю, щоб жити повноцінним життям.
Друга пара - Тигр і Свиня. Один - лютий, інший - добрий. Якщо ми вибираємо жорстокість і сталеву непохитність, то можемо легко зламатися, після чого нам складно буде відновитися. Якщо ми - добросерді і завжди відкриті іншим людям, то нашою легковірністю можуть скористатися. Тому ми маємо бути людьми, які добросердні і викликають прихильність до себе, але при цьому проявляти твердість в досягненні своїх цілей і щастя.
Наступні - Кролик і Собака. Кролик відповідає за інтелектуальність, а Собака - за відданість. Без лояльності інтелектуал не матиме великих послідовників - учеників, які принесли б нам великі наукові відкриття і успіхи. Проте, відданість без інтелекту сліпо виконуватиме накази, нею можна управляти. Людині потрібні і інтелект, і відданість, щоб керувати і підтримувати.
Дракон і Півень. Один підкоряється природі своїх інстинктів, імпульсивний і непередбачуваний. Інший методичний і працює як годинник(як живий півень в природі, який кожен ранок зустрічає криком схід сонця). Дракон означає нашу амбітність і природжену інтуїцію, а Півень - нашу непохитність і методичний підхід в досягненні цілей. Якщо ви слухаєте тільки свою інтуїцію і не замислюєтеся про системність, то вас можна назвати імпульсивною і безрозсудною людиною. І, навпаки, якщо ви неподатлива людина без здатності розуміти нюанси, то ви самі себе консервуєте в часі і не піддаєтеся змінам. А тільки зміни - дійсно постійна величина в цьому світі.
П'ята пара - це Змія і Мавпа. Змія представляє самотність, якої завжди прагне той, хто хоче виразити свою індивідуальність. А Мавпа представляє таку ж важливу рису - бути частиною співтовариства. У кожного з нас є власна історія життя і свої цілі, які важливо визначити для себе. Але між тим людям треба працювати разом, беручи участь в загальній справі в силу своїх можливостей - для досягнення загального блага в цілому.
І, нарешті, остання, але не менш важлива, одна з моїх улюблених пар : Кінь і Коза. Кінь представляє бачення, уміння постійно рухатися вперед. З іншого боку, Коза легка на підйом і вважає за краще плисти за течією. Людина, яка не знайшла баланс між цими двома якостями, не зможе добитися результатів в роботі. Якщо вас турбують тільки ви і ваші цілі, то ви не зможете впоратися з перешкодами, що виникають. А якщо ваш дух волелюбний, і ви хвилюєтеся тільки про інших людей, то зрештою ви проведете життя, нічого не давши світу з того, що могли би дати." (За матеріалами Джоуі Япа)

Ось така чудова історія. А з’явилася вона як пояснення до відомої притчі про Нефритового імператора, що забажав додати до календаря тварин та оголосив щось на кшталт змагання:12 тварин, які першими з’явяться на день народження Імператора, потраплять до календаря. Чим же закінчилася гонка 12 тварин на святі? У притчах, як відомо, ніколи не буває нічого зайвого. Тому звертатимемо увагу на деталі і подробиці, які зовсім не позбавлені сенсу.
Перша деталь. Виявилось, що на шляху у тварин було складне випробування - переправа через річку. У китайських легендах вода, річка, море - це завжди символ нестійкої ситуації, а значить, небезпеки.
Щур разом з Биком подолали річку першими. Тигр відстав лише в останню мить. Він виявився третім, тому що його лапи зав'язнули в піску, коли він вибирався на берег. Тигр - це земна гілка янського Дерева. Їм властиво пригальмовувати, складно швидко адаптуватися до нових умов із-за їх коренів(чи кігтів?!), якими вони глибоко йдуть в ґрунт.
Кролик для переправи вибрав колоду. Ця його живучість і уміння пристосувати будь-яку янську дерево-колоду для "нашої спільної користі" завжди рятували і допомагали Кроликові.
Дракон, за визначенням, мав бути першим. У нього є крила. Але в дорозі він допомагав селянам загасити пожежу, а підлітаючи до берега, вирішив ще допомогти і Кроликові, усього лише видихнув, підняв хвилю і підігнав колоду Кролика до берега. Галантний Дракон поступився зляканому Кроликові четвертим місцем. У Бацзы є таке поєднання, яке називають Шкодою. Одна тварина шкодить іншої. Це не те поєднання, яке хочеться бачити в карті народження. Вважається, що людину можуть зрадити, що хтось за вашою спиною готує Вам шкоду. Як видно з притчі, шкоду Дракона і Кролика (卯 辰) потрібно розглядати як виняток з правила. Тут є, про що подумати.
Кінь був зляканий Змією, що промайнула в траві, і вона поступилася їй п'ятим місцем. Коза, Мавпа і Півень - утрьох використали пліт для переправи. І коли потрібно було вирішувати, хто перший вийде на берег, обоє тварин - і Мавпа, і Півень - вирішили поступитися сьомим місцем Козі, як наймиролюбнішій тварині.
Передостаннім був Собака - символ прокрастинації. Імператор запитав: чому Собака запізнився, він ж вміє плавати. На що Собака відповів, що йому не хотілося плити у спеку, він дочекався вечора. Ще трохи часу пішло на купання - плескання у річці. Тому Собака символізує двухчасовку з 19 по 21 години, час відпочинку від гідної праці.
Свиня прийшла останньою, тому що вона прокинулася пізно, зрозуміла, що голодна, тому поїла, потім зрозуміла, що хоче поспати, потім прокинулася і тільки потім вирішила плисти до імператора. Символ здорового егоїзму, Свиня означає час з 21 до 23 годин, час, який потрібно приділяти тільки собі і своїм близьким.
Ось такі дві історії. Одна бувальщина, інша притча. Сподіваюся, вони порадували вас, додали нового сенсу і відтінків. (За матеріалами Світлани Григор’янц).
 |  Немає коментарів